AMBASADORZY:
Prelegenci
NATALIA KACZMAREK
Polska lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 400 metrów, multimedalistka olimpijska. Mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej 4 × 400 m (2021), wicemistrzyni olimpijska w kobiecej sztafecie 4 × 400 m (2021) oraz brązowa medalistka olimpijska w biegu na 400 m (2024). Rekordzistka Polski na 400 m w hali i na stadionie. Mistrzyni Europy w biegu na 400 m z Rzymu (2024) oraz srebrna medalistka Mistrzostw Świata w biegu na 400 m z Budapesztu (2023). W 2021 r. została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W styczniu 2024 r. zajęła 4. miejsce w 89. Plebiscycie Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca.
PRELEGENCI:
DR URSZULA BIERNAT
Absolwentka AWF w Poznaniu – w 2016 roku uzyskała stopień Doktora w zakresie rehabilitacji ruchowej. Z fizjoterapią związana jest od 2006 r., kiedy to zaczęła pracę w Centrum Sportu i Rehabilitacji w Olsztynie, ucząc się od najlepszych i pracując z wieloma znanymi sportowcami, jak m.in. Paweł Zagumny, Łukasz Kadziewicz, Dawid Konarski, Artur Szalpuk, Marcin Możdżonek, Andrzej Wrona czy Agnieszka Bednarek. Współpracowała także z uzdolnioną siatkarsko młodzieżą w ramach programu SOS pod patronatem Polskiego Związku Piłki Siatkowej, jak również zapewniała opiekę fizjoterapeutyczną zawodniczkom Szkoły Mistrzostwa Sportowego PZPS w Szczyrku. Sprawdziła się także w charakterze wykładowcy, prowadząc praktyczne zajęcia ze studentami Olsztyńskiej Szkoły Wyższej. Jest współtwórczynią i prowadzącą cykl szkoleń dla fizjoterapeutów i trenerów „Movement Strategy” pod marką ROZUM CIAŁO.
MARCIN DROGORÓB
Dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Sport zna z wielu perspektyw – trenował pływanie i lekką atletykę, był sędzią pływania, dziennikarzem sportowym i działaczem kolarskim. Od 2008 roku odpowiada za sport i turystkę w Samorządzie Województwa. Nadal aktywny w zawodach amatorskich: biegach, wyścigach kolarskich i triathlonie. Członek Komisji Sportów Nieolimpijskich przy PKOl.
BARTŁOMIEJ FALKOWSKI
Biegacz i dziennikarz portalu Bieganie.pl, który zajmuje się głównie sportem wyczynowym i recenzjami sprzętu sportowego. Propagator pizzy neapolitańskiej jako paliwa dla biegaczy.
MARIUSZ GIŻYŃSKI
Mariusz Giżyński były wyczynowy maratończyk z rekordem życiowym 2:11.20, trener czołowych w Polsce biegaczy wyczynowych i ambitnych amatorów. Jako zawodnik uczestniczył w ponad 500 biegach na całym Świecie. 3 razy obiegł kulę ziemską po równiku. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, dyplomowany trener lekkoatletyki. Szukający nowych rozwiązań, bazujący na wiedzy naukowej popartej praktyką. Z biegaczami amatorami pracuje od 2005 roku. Trener - ekspert w programie telewizyjnym "O co biega?". Mąż triathlonistki amatorki, ojciec młodej pływaczki. Mimo wielu lat pasja do czynnego uprawiania sportu ciągle nie gaśnie, a forma jest nadal wysoka. Aktualny Mistrz Świata i Europy Masters w biegach przełajowych, srebrny medalista w Półmaratonie. Tegoroczny Mistrz Mazowsza w triathlonie na dystansie 1/8 IronMan.
DR HAB. PIOTR GAWDA
Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Od 1996 r. nauczyciel akademicki UM w Lublinie. Od 2018 r. Kierownik Zakładu Medycyny Sportowej Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Od lat prowadzi badania naukowe i publikuje wyniki badań w czasopismach naukowych dotyczących leczenia chorób i urazów narządu ruchu. Pracę nauczyciela akademickiego łączy z pracą kliniczną w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie, jak również w Centrum Medycznym Orto-Optymist w Lublinie. Członek zawodowych towarzystw naukowych. Główne obszary zainteresowań zawodowych to: metody regeneracyjne stosowane w rehabilitacji i medycynie sportowej, w tym zabiegi małoinwazyjne pod kontrolą USG, psycho-somatyczne aspekty dolegliwości narządu ruchu, schorzenia i dysfunkcje kręgosłupa. Sportowo członek Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters, z licznymi sukcesami reprezentant Lublina na Halowych Mistrzostwach Polski oraz Mistrzostwach Świata Lekarzy.
DR MATEUSZ JANIK
Lekarz, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu Szpitala Carolina w Warszawie i Gdańsku. Pełni również funkcje kierownika medycznego placówki w Gdańsku. Na co dzień zajmuje się leczeniem urazów i kontuzji sportowców m.in. u biegaczy, kolarzy, lekkoatletów czy tancerzy. Jest autorem licznych artykułów, poradników i wywiadów dla biegaczy. Trenował już za nim zdecydował się zostać lekarzem. Dlatego doskonale rozumie jak wciągający jest to sport i jak ciężko jest gdy nagle z powodów zdrowotnych nie można go uprawiać. Czasami bierze udział w zawodach ze szczególna sympatią do biegów na orientację. Nie raz mierzył się z „królewskim” dystansem w Poznaniu i Warszawie. Chociaż aktualnie preferuje luźne wybiegania z 3 letnim synem i wózkiem sportowym.
JOANNA JÓŹWIK
Jestem sportowcem od zawsze, na zawsze. Od kiedy pamiętam, ciężko było ogarnąć moją energię. Roznosiła mnie i musiałam ciągle coś robić. W szkole zapisywałam się na każde pozaszkolne zajęcia sportowe oraz zawody. W końcu mój potencjał wyhaczył trener, który namówił mnie na lekkoatletyczne treningi. Efektem tego było wprowadzenie dość dużej dyscypliny i ułożonego planu do mojego młodego życia - miałam wypełnioną każdą minutę dnia. Treningi doprowadziły mnie do zbudowania ogromnej pasji do biegania. Zakochałam się po uszy:) Mieszanka wielkiej pasji, dyscypliny, ogromu zaangażowania i szczypty talentu dała mi 5. miejsce na igrzyskach olimpijskich oraz 3 medale Mistrzostw Europy na moim koronnym dystansie 800m. O ile wyczynowo już nie biegam, to biegam z pasji, dla siebie i dla innych. Sport daje mi mnóstwo radości, którą uwielbiam dzielić się z innymi.
MATEUSZ KACZOR
Utytułowany biegacz, maratończyk pochodzący z Radomia. W swoim drugim w życiu maratonie uzyskał 3. wynik w historii Polskiego maratonu 2:09,35 oraz jest posiadaczem 4. wyniku na dystansie Półmaratonu 1:02,06 oraz rekordu Mistrzostw Polski. W dorobku posiada 32 indywidualne medale Mistrzostw Polski. Zawodnik bardzo ambitny, z aspiracjami na poprawienie rekordu Polski w maratonie.
GRZEGORZ KITA
Prezes i założyciel Sport Management Polska (zał. 2002r.). Najczęściej cytowany w Polsce ekspert z zakresu marketingu i konsultingu sportowego. Prekursor i pionier rozwoju tego rynku w Polsce. Autor i wykonawca kilkuset projektów z zakresu biznesu sportowego w tym m.in. projektu T-Mobile Ekstraklasa, „Złote lata polskiego pływania”, Energa Basket Cup czy Biegu Górnika. Jako wyłączny przedstawiciel reprezentował narodowe reprezentacje Polski w pływaniu, lekkiej atletyce, kajakarstwie czy taekwondo ITF. W swojej karierze był także dyrektorem generalnym Legii Warszawa, wiceprezesem Runmageddonu czy przewodniczącym rady głównej Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich. Wykłada na wyższych uczelniach, w tym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2000-2002 był głównym strategiem koncernu przemysłowo-budowlanego Mostostal-Export S.A. (30 spółek zależnych i skonsolidowane przychody roczne 1,3 mld zł). W ramach swoich obowiązków odpowiadał za politykę strategiczną koncernu, nadzór korporacyjny nad spółkami zależnymi oraz relacje inwestorskie. W latach 1993-1999 był zawodowym inwestorem giełdowym.
ARTUR KOBUSZEWSKI
Znany wielu miłośnikom biegania i aktywności jako Biegowy Wariat. Doradca w Sklepie Biegacza.
JAKUB KOSOWSKI
Radca prawny, doktor nauk prawnych, wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie prawa sportowego, prawa organizacji non-profit, postępowań dyscyplinarnych, prawa karnego i ochrony pokrzywdzonych przestępstwem. Prezes Polskiego Towarzystwa Prawa Organizacji Non- Profit. Autor pierwszego na rynku komentarza do ustawy o przeciwdziałaniu przestępczości na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Autor pierwszej na rynku monografii dotyczącej współpracy jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi. Specjalista w zakresie procedury dotacyjnej. Obecnie dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Lublin i Przewodniczący Komisji Sportu Związku Miast Polskich. Członek Panelu Dyscyplinarnego powołanego na podstawie ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie. Posiada bogate doświadczenie w organach dyscyplinarnych i arbitrażowych polskich związków sportowych.
ARTUR KOZŁOWSKI
Maratończyk z życiówką 2:10.58, olimpijczyk z Rio de Janeiro, zwycięzca ORLEN Warsaw Marathon. Obecnie, redaktor naczelny bieganie.pl, trener biegania, informatyk, mąż i ojciec trójki dzieci.
ADAM KSZCZOT
Lekkoatleta i biegacz na dystansie 800 metrów, który zasłynął z osiągania sukcesów hurtowo. Wyjątkowe i unikalne podejście do sportu, które określa "wyborem własnej ścieżki" przekuł w 18 medali imprez międzynarodowych. Znany pod pseudonimem "Profesor" nadanym przez komentatorów sportowych, dzięki widowiskowo rozgrywanym biegom i wyjątkowo strategicznemu podejściu do rund turniejowych. Na swoim koncie doświadczeń posiada również udział w studiach telewizyjnych na żywo. Uważa, że sukces należy zdobywać na własnych zasadach. Dziś biznesmen, mówca dzielący się swoim doświadczeniem, ojciec i fan sportu, który za cel stawia sobie szczęście rodziny.
PIOTR LISEK
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych polskich lekkoatletów, specjalizujący się w skoku o tyczce. Medalista mistrzostw świata (2015, 2017, 2019), halowych mistrzostw świata (2016, 2018) oraz halowych mistrzostw Europy (2015, 2017, 2019, 2021, 2023). Wielokrotnie stawał na podium mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Aktualny rekordzista Polski z wynikiem 6,02 m.
ALEKSANDRA LISOWSKA
Polska lekkoatletka specjalizująca się w biegach długich. Mistrzyni Europy w biegu maratońskim z Monachium 2022, olimpijka z Tokio 2020 w maratonie, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski. Rekordzistka Polski z wynikiem 2:25:52 sek. (Walencja 2023).
JACEK MARCINIAK
Fizjolog sportowy, z wykształcenia prawnik, pasjonat sportu oraz fizjologii ludzkiego organizmu. Obecnie także triathlonista amator. Uczestnik mistrzostw świata IRONMAN Kona Hawaje 2022. Zwycięzca kat. wiek IRONMAN FINLAND 2022, wicemistrz Polski w triathlonie na dystansie ITU 2016, wicemistrz Polski w pływaniu w kat. juniorów młodszych. Ze sportem związany od dziecka - sekcja pływania WKS Śląsk Wrocław, sekcja koszykówki WKS Śląsk Wrocław, zawodnik II-ligowego koszykarskiego klubu KS Siechnice oraz AZS Uniwesytet Wrocław. Jako firma SPACS współracuje obecnie z PZPN, PZKol., PZK, Velo Talent Cycling Team, HBA Phoenix Academy, MAT ATOM Deweloper Wrocław orz FISI. TrainingPeaks Ceryfied Coach, Core Body Temperature Ceryfied Coach, USA Triathlon Myscle Oxygen Physiology Master Class Education Ceryficate, Vo2Master Certyfied Training Center, Muscle Oxygen Smo2 Ceryfied Coach. ISOCAPNIC Certyfied Training Center.
ALEKSANDER MATUSIŃSKI
Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o kulturze fizycznej, nauczyciel akademicki, trener Klasy Mistrzowskiej w dyscyplinie lekkoatletyka, od 2012 r. Trener Kadry Narodowej 400 i 4x400m kobiet, dwukrotny Olimpijczyk, pracownik Zakładu lekkiej Atletyki AWF Katowice. Trener Mistrzyni Europy – Justyny Święty-Ersetic w biegu na 400m, medalistów imprez międzynarodowych m. in. Zuzanna Zając, Monika Szczęsna, Karolina Łozowska, Adrianna Janowicz, Katarzyna Gwiazdoń, Martyna Książek oraz reprezentantów Polski: Tina Matusińska, Martyna Guzowska, Paweł Gwiazdoń, Nikoleta Misterka, Natalia Węglarz, Joanna Drobiec, Stanisław Kokot, Jakub Pająk, Jacek Majewski, Adam Paździerz. Od wiosny 2023 r. pracujący z Patrykiem Dobkiem i Kornelią Lesiewicz. W 2022 r. Wybrany Trenerem Roku w 87. Plebiscycie Przeglądu Sportowego oraz nagrodzony przez Polski Komitet Olimpijski w kategorii Trener Roku 2021 r.
DOMINIK MILEWSKI
Utytułowany biegacz górski z licznymi sukcesami w mocno obsadzonych wydarzeniach sportowych, m.in. Ultramaraton Górski - 3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc - Średni 2024, Bieg Rzeźnika 2023, Maraton Rzeźnika 2022, High Trail Vanoise - Balcons de Val 2022 (1. miejsca), Europejski Festiwal Biegowy - Powrót Nikifora 2023, Zimowy Ultramaraton Karkonoski 2024, Rzeźnik Ultra 2020 (2. miejsca), Tatra SkyMarathon 2023, Istria 100 by UTMB 2024, Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Golden 33 km (3. miejsca). Biegowy ambasador marek Suunto Polska oraz La Sportiva Polska. Zawodnik Fundacji Rykowisko, reprezentant Sklepu Biegacza podczas imprez sportowych.
ADW. JAKUB ORŁOWSKI
Doświadczony prawnik z ponad kilkunastoletnim doświadczeniem, specjalizujący się w szeroko pojętym prawie karnym, prawie cywilnym oraz prawie własności intelektualnej. W świecie mediów zasłynął także jako obrońca Marcina Chmielewskiego w głośnej sprawie dotyczącej jego warunkowego zwolnienia po odbyciu 25 lat kary pozbawienia wolności. Posiada bogate doświadczenie w doradztwie prawnym związanym z organizacją imprez masowych, w tym zawodów sportowych i survivalowych. Jego szczególna ekspertyza obejmuje zagadnienia odpowiedzialności cywilnej i karnej organizatorów takich wydarzeń. Prywatnie Jakub Orłowski jest pasjonatem boksu i biegów górskich. Brał udział w takich prestiżowych zawodach jak Bieg Granią Tatr, Tatra Skymarathon oraz Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego, co sprawia, że doskonale rozumie specyfikę imprez biegowych zarówno z perspektywy uczestnika, jak i organizatora.
MAREK PLAWGO
Były lekkoatleta, olimpijczyk z Aten oraz Pekinu w biegu na 400 metrów przez płotki oraz w sztafecie 4x400m. Medalista mistrzostw świata i Europy. Pierwszy polski lekkoatleta, który na jednych mistrzostwach świata zdobył dwa medale. Obecnie stały ekspert TVP Sport. Po zakończeniu kariery aktywnie wspiera sport dzieci i młodzieży. Jest ambasadorem kampanii społecznych związanych ze zdrowiem psychicznym: Twarze Depresji - nie oceniam, akceptuję oraz kampanii zdrowia psychicznego IRONMAN Poland i Fundacji Graj z Głową.
AGNIESZKA PLETI
Absolwentka UJ na wydziale polonistyki, po studiach związana z Wydawnictwem Znak, Radiem Kraków, TVP Kraków i TVN. Zdobyte kompetencje i umiejętności wykorzystuje, by pomagać innym - w 2009 r. dołączyła do zespołu Fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty”, w której przez 7 lat pełniła funkcje wiceprezes oraz dyrektor fundacji. Od 2016 r. prezes Fundacji Poland Business Run, której misją jest kompleksowa pomoc osobom z niepełnosprawnościami narządu ruchu. Inicjatorka i organizatorka największego w Polsce biznesowego biegu charytatywnego Poland Business Run, który odbywa się od 2012 r. Założycielka Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu, pierwszego w Polsce ośrodka skupiającego się na kompleksowej pomocy osobom po amputacji. Od 2019 r. prezes Fundacji Centrum Inicjatyw Sportowych, zarządzającej krakowską Halą 100-lecia Cracovii wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych. W 2018 r. nagrodzona w konkursie "Amicus Hominum", w kategorii polityka społeczna i prorodzinna, pomoc niepełnosprawnym. W 2024 r. została laureatką konkursu Polka XXI w. w kategorii działalność społeczna.
MICHAŁ PŁECHA
Dietetyk PZLA, biegacz, absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (dietetyka) i UMCS w Lublinie (prawo). Uczestnik i organizator szkoleń z zakresu dietetyki sportowej, klinicznej i psychodietetyki. Praktyki pobierałem m.in. w klubie piłkarskim Legia Warszawa, w PZLA pracuję od 2021 r., a na co dzień prowadzę swój gabinet w Lublinie i pracuję online (nie tylko z biegaczami). Jestem również instruktorem PZLA, przez wiele lat prowadzącym zajęcia biegowe w Lublinie, sam od ponad 12 lat amatorsko trenuję i startuję w zawodach z życiówką 32:09 na 10 km.
WOJCIECH SIPIORA
Director Merchandising Eastern Europe w PUMA, odpowiadający za wprowadzanie produktów PUMA na rynki 8 krajów Europy Wschodniej. Związany z firmą PUMA od 2008 roku. Z wykształcenia inżynier, specjalista od zarządzania. Amatorsko uprawia bieganie, ukończył maraton. Miłośnik gór, zarówno pieszo, jak i mtb. Instruktor snowboardu.
PIA SKRZYSZOWSKA
Polska lekkoatletka specjalizująca się w sprinterskich biegach płotkarskich i płaskich. Olimpijka z Tokio 2020, młodzieżowa mistrzyni Europy (2021), mistrzyni Europy na 100 metrów przez płotki (2022), wicemistrzyni Europy w sztafecie 4 × 100 m (2022) oraz brązowa medalistka halowych mistrzostw świata (2024).
HENRYK SZOST
Trener biegania Henryk Szost to aktualny rekordzista Polski w maratonie (2:07.39) z wieloletnim doświadczeniem na trasach biegowych. Przygodę ze sportem zaczynał od nart biegowych oraz biegów górskich, a następnie kilka lat rywalizował na bieżni na dystansach 5000 i 10000 metrów. W maratonie zadebiutował w 2007 roku zostając wicemistrzem Polski. Od tego czasu ukończył już ponad 20 maratonów, zdobywając jednocześnie wiele laurów na arenach krajowych oraz międzynarodowych.
BOHDAN WITWICKI
Propagator aktywności fizycznej i sportu. Absolwent wydziału trenerskiego lekkiej atletyki AWF Katowice i Politechniki Łódzkiej w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem. Organizator dużych wydarzeń sportu masowego. Pomysłodawca i dyrektor Silesia Marathon, wyjątkowego biegu maratońskiego ze startem i metą na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym. Maratończyk, który przygodę z królewskim dystansem rozpoczął w Warszawie, w 1983 roku. W ubiegłym roku świętował 40-lecie startów w biegach maratońskich wbiegając na metę Silesia Marathon na Stadionie Śląskim.
JACEK WOSIEK
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, którą ukończył z wyróżnieniem w 2001 r. Od roku 2000 trener w klubie AZS AWF Wrocław. W 2022 r. jego zawodniczka Aleksandra Lisowska zdobyła tytuł mistrzyni Europy w maratonie. W tym samym roku został uhonorowany tytułem "Trener Roku" w lekkoatletyce. Zdobył z zawodnikami ponad 100 medali MP, liczni jego podopieczni reprezentowali Polskę na IO, MŚ, ME, MME. Najbardziej znani podopieczni, z którymi pracował, to: Aleksandra Lisowska, Karolina Nadolska, Dominika Napieraj, Agnieszka Mierzejewska, Julia Budniak, Dariusz Boratyński, Łukasz Jóźwiak, Kamil Karbowiak.