Trener Aleksander Matusiński jest jednym z twórców sukcesów sztafety 4×400 m kobiet w ostatnich latach, które na jego cześć nazwano „Aniołkami Matusińskiego”. Do wielkich sukcesów indywidualnych doprowadził też Justynę Święty-Ersetic w biegu na 400 m. Związany jest z klubem AZS AWF Katowice, jest także wykładowcą na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. W Zakopanem podczas konferencji „Biegowe 360 stopni” poprowadzi wykład na temat „4×400 w treningu biegaczy – czyli sposoby na szybkie bieganie dla każdego”. Dziś opowiada nam o szczegółach swojego wystąpienia podczas konferencji w stolicy Tatr.

Aleksander Matusiński: „Podczas konferencji „Biegowe 360 stopni” będę próbował rozwinąć temat szybkości. Może spróbuję przymierzyć się do tej zdolności motorycznej w ujęciu wytrzymałości, czyli wykorzystanie jej w biegach średnich i długich, także w kontekście treningu amatorów. Najpierw planuję wstęp teoretyczny dotyczący właśnie szybkości – co to jest za zdolność motoryczna, od czego zależy. Będę chciał podać także przykłady praktyczne i nowoczesne rozwiązania w treningu szybkości. Podam również przykłady tego, jak my trenujemy. Jakie są trendy na świecie, od czego ta szybkość zależy. W ten sposób to chcę ująć.

Chciałbym też zwrócić uwagę na to, dlaczego ta szybkość jest taka ważna. Później omówię praktyczne rozwiązania i przede wszystkim wykorzystanie nowoczesnych technologii. To, jak wygląda nowoczesny trening szybkości, na czym on polega u zawodników na wysokim poziomie sportowym, nie tylko u amatorów. Może trochę zagłębię się w siłę czy wytrzymałość szybkościową, czy inne zdolności motoryczne, które mają bardzo duży wpływ na szybkość i z których szybkość też wynika. Zobaczymy, jakie też będą oczekiwania. Tak sobie to zaplanowałem, ale jestem też otwarty na dyskusję.

Warto wybrać się na taką konferencję, bo można przede wszystkim spotkać ludzi, którzy są związani na stałe ze sportem, czy to jako trenerzy, czy tak naprawdę ikony lekkiej atletyki, wybitni zawodnicy. Można im bezpośrednio zadać pytania i uzyskać odpowiedzi, których nie da się wyszukać nigdzie w podręcznikach, bo jednak to jest bagaż doświadczeń i po prostu nigdzie indziej takiej wiedzy się nie zdobędzie. Tylko poprzez bezpośredni kontakt czy to z trenerami, czy właśnie z zawodnikami z najwyższego pułapu jesteśmy w stanie dowiedzieć się najwięcej praktycznych aspektów treningu”.